F I R S T   R E S P O N D E R

 

 

 

Začátkem roku 2018 byl spolek přiřazen do programu First Responder pro území Slánska a Velvarska na vyžadání rychlého zásahu od Zdravotnické záchranné služby, p. o. SčK.
Spolek vytvořil výjezdovou skupinu
RES1 ve složení zdravotnický záchranář a všeobecná sestra, kteří na vyžádání kolegů od ZOS ZZS SčK mohou uskutečnit rychlý zásah v časovém rozmezí dojezdů 3 až 15 minut (nejvzdálenější obec realizace zásahu).
Naše zdravotnické a technické vybavení je srovnatelné s vybavením posádek RZP, včetně defibrilátoru s AED modulem.

 

Co to znamená First Responder ?

Pojmem „First responder“ obecně označujeme někoho (člověka, případně složku), kdo je schopen realizovat rychlý zásah u člověka v přímém ohrožení života dříve, než se na místo reálně může dostat výjezdová skupina Zdravotnické záchranné služby. Hovoříme tak o plánované první pomoci na vyžádání. Včasné zahájení základní neodkladné resuscitace a její správné provádění může mít rozhodující vliv na přežití srdeční zástavy, pokud možno bez trvalých následků. Zejména v případech, kdy stav nemocného vyžaduje urgentní léčebný elektrický výboj (defibrilaci), má rychlost jeho podání pro přežití zcela zásadní význam. Pokud je defibrilace provedena do tří minut, udává se přežití přibližně v 73 % případů. S dalším prodloužením intervalu od vzniku srdeční zástavy do poskytnutí výboje, pak pravděpodobnost přežití významně klesá. Provádění defibrilace ještě v nedávné minulosti patřilo výhradně do rukou lékařů. Ti se ale mnohdy nemohou dostat k nemocnému natolik rychle, aby jejich léčebný zákrok mohl přijít v optimálním časovém intervalu.

 

Kontakt na výjezdovou skupinu RES1: